Mount Gilead sweeps Player of Year Honors in KMAC Hoops

The Knox Morrow Athletic Conference (KMAC) consisting of the Cardington,
Centerburg, Danville, East Knox, Fredericktown, Mt Gilead, Northmor High Schools and
Middle Schools would like to announce the following All League award winners and
team champions. In addition, the KMAC recognizes one Senior from every school for
every sport as an All-Academic winner. The All-Academic winner must have a GPA of
at least 3.5.

Girls Basketball

Madilyn Elson Mt Gilead Girls Basketball Player of the Year
Cally Carpenter Fredericktown Girls Basketball 1st Team
Kayla Larimore Centerburg Girls Basketball 1st Team
Sydney Opfer East Knox Girls Basketball 1st Team
Ella Proper Danville Girls Basketball 1st Team
Jaylyn Workman Danville Girls Basketball 1st Team
Abigail Hardwick Cardington-Lincoln Girls Basketball 1st Team
Riley Johnson Northmor Girls Basketball 1st Team
Nick Vukovich Mt Gilead Girls Basketball Coach of the Year
Emily Zeger Northmor Girls Basketball 2nd Team
Grace Sipes Fredericktown Girls Basketball 2nd Team
Faith White Mt Gilead Girls Basketball 2nd Team
Kylee Hess Danville Girls Basketball 2nd Team
Lydia Hess Cardington-Lincoln Girls Basketball 2nd Team
Ella Divan East Knox Girls Basketball 2nd Team
Madison Caulkins Cardington-Lincoln Girls Basketball Honorable Mention

Clara Johnson Centerburg Girls Basketball Honorable Mention
Broegan Staats Danville Girls Basketball Honorable Mention
Natalie Smith East Knox Girls Basketball Honorable Mention
Ella Bouton Fredericktown Girls Basketball Honorable Mention
Candace Millisor Mt Gilead Girls Basketball Honorable Mention
Lauren Johnson Northmor Girls Basketball Honorable Mention
Louisa Halabrin Cardington-Lincoln Girls Basketball All Academic
Jaylyn Workman Danville Girls Basketball All Academic
Raelyn Todd East Knox Girls Basketball All Academic
Grace Sipes Fredericktown Girls Basketball All Academic
Grace Shipman Mt Gilead Girls Basketball All Academic
Emilee Jordan Northmor Girls Basketball All Academic
League Champion: Mt Gilead
7 th Grade Tournament Champions: Northmor
8 th Grade Tournament Champions: East Knox

Boys Basketball
Matthew Bland Mt Gilead Boys Basketball Player of the Year
Grant Bentley Northmor Boys Basketball 1st Team
Spencer Payne Danville Boys Basketball 1st Team
Colton Martin Centerburg Boys Basketball 1st Team
Grayson Reynolds Centerburg Boys Basketball 1st Team
Brady Lester Fredericktown Boys Basketball 1st Team
Kaid Carpenter Fredericktown Boys Basketball 1st Team
Derek Dibling Fredericktown Boys Basketball Coach of the Year
Jaxson Wenger Northmor Boys Basketball 2nd Team
Walker Weckesser Danville Boys Basketball 2nd Team

Journey Williamson Cardington-Lincoln Boys Basketball 2nd Team
Carter Wesney East Knox Boys Basketball 2nd Team
Teegan Ruhl Fredericktown Boys Basketball 2nd Team
Luke Bean Fredericktown Boys Basketball 2nd Team
Aaron Gannon Mt Gilead Boys Basketball 2nd Team
AJ Brehm Cardington-Lincoln Boys Basketball Honorable Mention
Trevin Harris Centerburg Boys Basketball Honorable Mention
Max Payne Danville Boys Basketball Honorable Mention
Jaxon Lester East Knox Boys Basketball Honorable Mention
Trevor Bellman Fredericktown Boys Basketball Honorable Mention
Carter Kennon Mt Gilead Boys Basketball Honorable Mention
Maxton Lower Northmor Boys Basketball Honorable Mention
Ryan Clinger Cardington-Lincoln Boys Basketball All Academic
Owen Lyons Danville Boys Basketball All Academic
Mitchell Williams East Knox Boys Basketball All Academic
Ben Mast Fredericktown Boys Basketball All Academic
Carter Kennon Mt Gilead Boys Basketball All Academic

League Champion: Fredericktown
7 th Grade Tournament Champions: Centerburg
8 th Grade Tournament Champions: Fredericktown

Check Also

Opting Up to Division I Among Referendum Items Approved for Spring Vote

COLUMBUS, Ohio – Five referendum items have now been approved by the Ohio High School Athletic …